فنی خودرو

تفاوت لاستیکهای اتومبیل زمستانی و تابستانی و چهار فصل

تفاوت لاستیکهای اتومبیل

تفاوت لاستیکهای اتومبیل ؟ اهمیت استفاده از تایر مناسب در شرایط آب و هوایی گوناگون چیست؟ BMW با تولید ویدئو کلیپی اقدام به نشان دادن اهمیت لاستیک‌های مناسب برای شرایط گوناگون کرده است و  تأثیرات استفاده از لاستیک‌های نامناسب با فصل‌های سال را نشان داده است .

در ادامه با کارایی و تفاوت لاستیکها با ما همراه باشید.

تفاوت لاستیکهای اتومبیل

تفاوت تایرهای اتومبیل

تایرها معمولاً به سه دسته‌ی اصلی:

تابستانی، زمستانی و چهارفصل تقسیم می‌شوند.

لاستیک‌های چهارفصل

لاستیک‌های چهارفصل را می‌توان در هر نوع آب و هوایی استفاده کرد اما خب کارایی خودروی شما در حد ایده آل نخواهد بود.

لاستیک‌های تابستانی

لاستیک‌های تابستانی برای رانندگی پرفورمنس ( کارایی خاص ) طراحی شده و از ترکیباتی برای عملکرد بهتر در دمای بالاتر و ایجاد چسبندگی بیشتر در سطوح خشک تولید شده‌اند.

لاستیک‌های زمستانی

اما لاستیک‌های زمستانی روی ایجاد کشش بیشتر در مسیرهای خیس و لغزنده کاربرد داشته و برای عملکرد خوب در آب‌وهوای سرد و زمستانی طراحی شده‌اند.

عملکرد مناسب

لاستیک‌های تابستانی و زمستانی برای انجام بهترین عملکرد خود در فصل مناسب سال طراحی شده‌اند بنابراین زمانی که در موقع نامناسبی استفاده شوند نقاط ضعف حاصل واقعاً غافلگیر کننده خواهند بود. در تست‌های انجام شده توسط BMW می‌توانید میزان کارایی بالای لاستیک‌های زمستانی در مسیرهای سرد و برفی را مشاهده کنید. نوع عاج روی این لاستیک‌ها برای سوراخ کردن برف کاربرد دارد اما در یک تست درگ نبود چسبندگی به معنی عدم دریافت بهترین عملکرد خودرو خواهد بود.

لاستیک‌های تابستانی هم برای ارائه‌ی بهترین کارایی در مسیرهای مسطح ارائه می‌شوند اما زمانی که با این لاستیک‌ها روی جاده‌ای برفی حضور پیدا کنید شرایط خطرناکی پیش خواهد آمد. رانندگی با لاستیک‌های تابستانی در آب و هوای برفی سال یعنی تفاوت بین مرگ و زندگی!

لاستیکهای زمستانی

تفاوت لاستیکهای اتومبیل

لاستیکهای زمستانی دارای شکل آج متفاوتی هستند و آج انها عمیق تر است و از طول عمر بالایی برخوردار هستند.

اما برای رانندگی در فصل تابستان مناسب نیستند ، در حقیقت این نوع لاستیک برای ایجاد بیشترین حالت کارایی در مسیرهای برفی طراحی شده اند.

لاستیکهای زمستانی به منظور ایجاد مقدار مناسب کشش در طول زمستان طراحی شده اند. در صورت استفاده از لاستیک زمستانی در برف هنگام ترمز گرفتن اتومبیل کمتر لیز میخورد و از اصطحکاک بالاتری با سطح جاده برخوردار است.

لاستیک زمستانی

لاستیکهای تابستانی

تفاوت لاستیکهای اتومبیل

تفاوت اصلی لاستیکهای تابستان با  چهار فصل و زمستانی در عمق آج و شکل آنها است. لاستیک های چهار فصل نسبت به لاستیک های تابستانی دارای آج های عمیق تری هستند.

این لاستیکها نسبت به لاستیکهای تابستانی عمر طولانی تر دارند اما در شرایط پر سرعت پاسخگو نیستند.

لاستیگهای تابستانی دارای بیشترین حالت نرمی هستند ولی در فصل زمستان مناسب نیستند. اما در تابستان هنگام رانندگی با سرعت سریع ، سطح بالاتری از رضایت را ارائه می دهند.

لاستیک تابستانی

کدام نوع لاستیک برای خودرو شما مناسب است؟

انواع تایر

تفاوت لاستیکهای اتومبیل نشان میدهد نوع مناسب تایر برای خودرو شما بستگی به جایی دارد که شما در آن زندگی می کنید و اینکه چه چیزی برای شما اولویت است. اگر در مکانی سرد با شرایط برفی در زمستان زندگی می کنید لاستیک های زمستانی مناسب شماست ، اگر عملکرد پر سرعت را در اولویت قرار می دهید و نگران عوض کردن زود به زود لاستیکها نیستید و یا زمستان در منطقه شما معتدل است ، لاستیک های تابستانی باید مناسب باشند. این در حالی است که لاستیکهای چهار فصل برای اکثر نقاط ایران مناسب ترین گزینه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *